ÇAMLICA ( NUSUNCUR ) KÖYÜ

Yemyeşil tabiatın ortasında etrafı çam, ladin, köknar, pelit ve karaağaçlarla çevrili tam bir tatil köyüdür. Çamlıca ismini etrafını çevreleyen hoş kokulu çam ağaçlarından almıştır. Her tarafı yeşilin güzellikleriyle, reçineli orman ağaçlarının mis kokularıyla süslenmiş, bezenmiş, belki de Avrupa'nın benim diyen tatil köylerinden eksiği olmayıp fazlası olan bir köydür.
Lusuncur (Nusuncur) adının nerden geldiği bilinmemekle beraber halk arasında Nusuncur diye de telaffuz edilir. Yer adlarının Türkçeleştirilmesi esnasında ilk olarak Değirmentaşı adı verilmiş, ancak daha sonra yöre halkının isteği doğrultusunda Çamlıca olarak değiştirilmiştir.

İlçeye uzaklığı 55 km olan Çamlıca köyü Cami, Danalet (Ünlüler), Işıklar, Çıtoğulları, Karagözoğulları, Ördekoğlu, Mahmiyanğlu mahalleleri; Koçat, Posovat, Karagözoğulları, Ganevr, Nişevra, Hostagara mezraları ile Danalet, Göle ve Nusuncur yaylalarından oluşur. Demirköy, Öğdem, Boyalı, Esendal, Kömürlü ve Narlık köyleriyle sınırlıdır.

Ticari ilişkileri Yusufeli'nden çok Artvin iledir. Her gün Artvin'e servis yapılır. En çok göç veren köylerimizdendir. Göç edenler daha ziyade Bursa, İstanbul ve İzmir'e yerleşmişlerdir. Son yıllarda arıcılık faaliyetleri hızlı bir gelişme göstererek halkın yeni bir geçim kaynağını oluşturmaya başlamıştır. Geniş otlak ve meralara sahip olması hayvancılığı olumlu yönde etkilemiştir. Tarım ürünlerinden daha çok ceviz, elma ve patates yetiştirilir.

►ANASAYFA