KINALIÇAM ( AŞPİŞEN ) KÖYÜ

Bu Fotoğrafların her hakkı Dursun ve İmamali Çiçek'e aittir.Artvin Dernegi.com sitesi dışında izinsiz kesinlikle kullanılamaz.

(ARTVİN KIPÇAK(GÜNEY KAFKAS) TÜRK KÜLTÜRÜ'NÜ YAŞATMA VE TANITMA PLATFORMU)

Yerleşim yerleri Yusufeli-Erzurum karayolunun 25. kilometresinden başlayarak kurulmuştur. Karayolu üzerindedir. Köyün tarihi çok eskilere dayanır. Köyde tarihi bir kale vardır. Aşpişen Kalesi, Yusufeli-Erzurum karayolu üzerindeki bir tepecik üzerine kurulmuş ve bugün çok hasar görmüş bir durumdadır. "Kilisenin Düzü" denilen mevkide (bugünkü devlet konutlarının kurulduğu yerde) iki tane kilise bulunuyormuş. Fakat bu kiliseler zamanla kaybolup gittikleri için, bugün kiliselere dair bir iz kaimamıştır. Adı geçen mevkide, toprak altından küp ve parçaları, çeşitli alet ve eşyalar çıkmaktadır. Bunlar da gösteriyor ki köyde yerleşim çok eskilere dayanıyor. Yaz aylarında sıcaklık oldukça fazladır. "Aş pişecek kadar" sıcak oluşundan dolayı "Aşpişen" adını almıştır. Morkaya, İşhan, Sebzeciler ve Irmakyanı köyleri ile komşu olan Kınalıçam köyü, Bağlar, Karameşe, Karmiser (Gelincik), Livasor (Görgülü), Yardibi mahalleleri ile Borken (Akpınar), Mevenk (Kurudere), Poso mezralarından oluşur. Oltu çayı köyün içinden geçer ve İşhan köyüyle olan köy sınırını belirler. Kınalıçam köyünde de son yıllarda seracılık faaliyetlerinin başlamasıyla, köylünün refah seviyesi yükselmeye başlamıştır. Meyvecilik ve sebzecilik için köy iklimi oldukça elverişlidir. Kınalıçam halkı da geçimini önceleri daha çok gurbetçilikle sağlardı. Son yıllarda gurbetçilik giderek azalmaya başlamıştır. Göç veren köylerdendir.

kınalıçam köyünün adı köyde bulunan kızılçam ağacından esinlenilerek kınalıçam olduğu söylenmektedir,kınalıçam köyü erzurum'un uzundere,oltu,olur  ve artvin'in ardanuç ilçesi yusufeli'nin esendal(armeşen)köyünden gelenler ve buradaki yerli halk tarafından kurulmuştur,ahmedoğulları sülailesi(çiçek ve balcı)erzurum'un uzundere ilçesi dikyar(üngüzeh)köyünden gelip kınalıçam köyüne yerleşmiştir,köyün ticari ilişkileri artvin'den çok erzurum iledir,erzurum'un uzundere,tortum ilçelerile ilişkileri gelişmiştir
yemekleri:cağ kebabı,kete,siron,erişte,bişi,kavut çorbası,haşıl.
kınalıçam köyü nüfusunun yüzde 95 i(yaklaşık) kıpçak(AHISKA)türk'üdür,köy ahıska türk'leriyle aynı şive'yi konuşur.  

 

KINALIÇAM KÖYÜ OLDUKÇA DAĞLIK,  ENGEBELİ BİR ARAZİ YAPISINA SAHİPTİR.DAĞLARI- KARADAĞ (r.2399m),HZ.ALİ DAĞI (r.2232m. hz.ali dağının bir kısmı erzurum il sınırları içerisinde kalmaktadır),ABRAM DAĞI (r.1551m),KARAKUZEY DAĞI(r.1491m),KIZILDAĞ(kızılenser,r1276m)CİMCİLEK DAĞI (r.1204m) KINALIÇAM KÖYÜNÜN RAKIMI EN DÜŞÜK (KINALIÇAM MERKEZ )YAKLAŞIK 600-650m EN YÜKSEK YERİ KARADAĞ ZİRVESİDİR 2399M DİR SICAK BİR İKLİME  SAHİPTİR KÖYDE HER TÜRLÜ SEBZE VE MEYVE YETİŞTİRİLİR ,ÜZÜM,ŞEFTALİ,KAYISI,KAVUN GİBİ ARTVİN-ERZURUM KARAYOLU ÜZERİNDE OLMASI NEDENİ İLE YUSUFELİ NİN EN GELİŞMİŞ KÖYLERİNDEN BİRİ OLMUŞTUR KÖYDE ELEKTİRİK, SU,TELOFON HİZMETLERİNİN YANISIRA  3 CAMİİ,3 BAKKAL,1 DİNLENME TESİSİ ,1 KÖY KONAĞI VE  1 İLK ÖĞRETİM OKULU VARDIR 800 CİVARINDA NÜFUSU  VARDIR GÜZEL YAYLASI VE SOGUK SULARI İLE YUSUFELİ,NİN EŞSİZ KÖYLERİNDENDİR ARTVİN,E 100KM ERZURUM,A İSE 115KM MESAFEDEDİR.

( BİLGİ DURSUN ÇİÇEK)
 

KINALIÇAM KÖYÜNDE HZ.ALİ (R.A)I İZLEYEN SÜNNİ MÜSLÜMAN NÜFUS DA  VARDIR TARİHLERİ HZ.ALİ(R.A.) SEVGİSİ İLE BAŞLAMIŞTIR PEYGAMBER EFENDİMİZ  HZ.MUHAMMED(S.A.V)İN HZ.ALİ (R.A.)I METHEDEN SÖZLERİ MEVCUTTUR)

KURUDERE ( MEVENK ) MAH : KINALIÇAM  KÖYÜ  MERKEZİNDEN  YAKLAŞIK  500 m.DAHA  YÜKSEKTE  YER  ALIR.DENİZDEN  YÜKSEKLİĞİ  İSE  YAKLAŞIK  1100 m.DİR.2004  YILINDA  7 km.'LİK  STABİLİZE  TOPRAK  YOL  YAPILMIŞTIR.KINALIÇAM  MERKEZİNE  7  km. MESAFEDEDİR.


 

►ANASAYFA